‘Zgjohet’ AKU pas helmimit të dasmorëve, bllokon restorantin e njohur

 

Pas helimimit të 39 dasmorëve në Elbasan, ka reaguar Autoriteti Kombëtar i Ushqimit.
Ky institucion ka marr masa duke bllokuar aktivitetin e restorantit të njohur në Elbasan ‘Laguna Blu’.
Dasmorët janë helmuar nga ushqimi i tre dasmave, që të treja zhvilluar në këtë restorant, me pronar Manol Musaj.

Nga verifikimet AKU ka konstatuar kushte jo normale higjeno-sanitare në restorant, gjë e cila bie ndesh dhe me funksonimin e këtij institucionit. Pasi AKU ka për detyrë të monitoroj procese të tilla dhe jo të kthehet në një institucion gjobëvënës për interesa eprorësh.
Njoftimi i AKU
Autoriteti Kombëtar i Ushqimit menjëherë pas informacionit se janë helmuar 39 persona në një lokal dasme ka mbërritur në vendin e ngjarjes ku ka konstatuar kushtet e rënda higjeno-sanitare në subjekt.
Konkretisht, trupa inspektuese e DRAKU, Elbasan nëbashkëpunim me Krimin Ekonomik gjatë orëve të vona të mbrëmjes (6.08.2018) kanë bërë verifikimin e kushteve dhe prezencës së produkteve sidomos atyre me origjinë shtazore të gjendura në subjektin “Laguna Blu” me aktivitet restorant. 39 personat që pretendohet se janë helmuar nga ushqimi kanë qenë pjesë në dasma të ndryshme (të shtunën drekë/darkë si dhe të dielën në darkë) nga i njëjti lokal në qytetin e Elbasanit, subjekti i lartpërmendur.
Nga verifikimi i subjektit të shtetasit Manol Musaj rezultoi se kishte mungesë të rëndë të kushteve higjeno-sanitare si dhe mungesë të dokumentacionit shoqërues(gjurmueshmëri).Në momentin e inspektimit në subjekt, ndodheshin 12 kg mish vici,40 kokrra veze, 25 kg mish gici,5 kg djathë i bardhë si dhe 4 kg djathtë kaçkavall pa etiketë. Për produktet e gjendura në subjekt u realizua marrja e mostrave me qëllim kryerjen e analizave për prezencë të Salmonelës.
Për sa më sipër u mora masa administrative bllokim i menjëhershëm i aktivitetit deri në daljen e përgjigjes së analizave si dhe masë administrative me gjobë në vlerën 700.000 lekë.
Tolerancë zero ndaj çdo subjekti abuzues me sigurinë ushqimore. Autoriteti Kombëtar i Ushqimit me qëllim garantimin e sigurisë ushqimore, i bën thirrje edhe operatorëve të biznesit ushqimor që të jenë të kujdesshëm në blerjen e lëndëve të para – produkte shtazore dhe jo shtazore duke kërkuar e marrë nga furnitorët vetëm produkte me etiketë dhe të shoqëruara dokumentacion të plotë veterinar e fiskal – pasi është një detyrim ligjor i tyre përveçse përbën një masë tepër të rëndësishme për sigurinë ushqimore të klientëve të tyre.

The post ‘Zgjohet’ AKU pas helmimit të dasmorëve, bllokon restorantin e njohur appeared first on Gazeta Ora.

Postoni Komentin Tuaj

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

*