Other News

Investimi i dështuar i Lefter Kokës dhe rreziku që u kanoset banorëve të zonës së “Kodrës së Currilave”

Një realitet vertet i hidhur shihet cdo ditë nga sytë e banorve që jetojnë prej vitesh në “Zonën e Currilave“ Durrës. Investimi aq i përfolur nga Ministri i Mjedisit z. Lefter Koka nuk ka rezultuar i suksesshëm, pasi në këtë zonë ekzistojnë ende problemet që kanë ekzistuar prej vitesh me […]

Adriatik Lapaj/ Pse protestoj?

E kemi parë shpesh herë të reagojë për cdo problematikë që ka shoqëria jonë, tepër entuziast dhe energjik, mund të themi që është shembulli ideal për një rini aktiv, aktivisti dhe avokati Adriatik Lapaj. Në një postim në rrjetin social Facebook, Adriatiku deklaron se përse proteston duke bërë njëkohësisht  thirrje […]

Alarmi SOS, një mjet i ri në google search, nevoja për ndihmë në një rast krize.

Tashmë përdoruesit e Google do të kenë  mundësinë të njoftohen dhe të ndihmojnë të tjerë në situatë krize. Në rezultatet e kërkimit rreth incidenteve të tilla si zjarre, përmbytje, apo tërmete informacioni do të jetë i disponueshëm me harta dhe mundësisht numrat e telefonit të urgjencës dhe përkthimet në gjuhët […]

EKSKLUZIVE/ Standartet që u ofrohen pacientëve në QSUT “Nënë Tereza”

Në institucionin më të madh në Shqipëri ndodh që përveç sherbimit mjekësor mund të marrësh dhe lloje të ndryshme virusesh. Shikoni paradoksin që shfaqet duke e prishur imazhin e atyre pamjeve te bukura, të institucionit shëndetësor akademik, të krijuara si censurë e idesë së investimeve. Në redaksinë e rehatfare.al mbërrijnë […]

Basha e cilëson kriminale rritjen e çmimit të ujit të pijshëm në kryeqytet

Në një postim në faqen e tij në “Facebook’ Kryetari i Partisë Demokratike është shprehur kundër rritjes së çmimit të ujit të pijshëm duke e cilësuar atë si një veprim kriminal ndaj qytetarëve  të Tiranës. “Partia Demokratike do të votojë nesër kundër këtij vendimi anti-popullor dhe ju bën thirrje të […]

Skënderbeu me statujë tjetër në Hungari

Këshilli Bashkiak i Budapestit miratoi lejen për vendosjen e statujës së heroit kombëtar shqiptar, Gjergj Kastriotit në parkun qendror të qytetit, përballë statujës së Janos Huniadit. Skënderbeu, bashkë me heroin kombëtar hungarez, njihen për miqësinë e tyre në kohën e luftës ndaj Perandorisë Osmane. Ishte pikërisht Skënderbeu që e ndihmoi […]

Një dëm i ri në financat e shqiptarëve

Shqipëria gjendet tashmë përballë faktit që duhet të importojë energji për të përballuar konsumin vendas. Duke u bazuar mbi të dhënat e marra nga KESH, si rezultat i mungesës së reshjeve prurjet mesatare të lumenjve janë përgjysmuar dhe si rezultat sistemi hidroenergjitik është goditur rëndë nga thatësira. Të dhënat zyrtare […]

Napoli “Jo” Juventusit për Hysaj-n

Duke qenë se ende nuk e kanë harruar çështjen “Higuain”, në “San Paolo” nuk pranuan që të uleshin në tryezën e diskutimeve dhe të hidhnin bazat për një negociatë të mundshme. Në refuzimin e Juventusit ndikoi edhe vullneti i vetë Elseid Hysajt. 23-vjeçari është plotësisht i lidhur me Napolin dhe […]

Droga, një vrasës i heshtur

Gjimnazistet e qyteteve të ndryshme, të cilët duan të duken më mirë në sy të bashkëmoshatarëve të tyre, kanë zgjedhur drogën si alternativën më të mirë. Për ta kjo zgjidhje i bën ata më të rritur dhe më të fortë. Do tu duhet të kursejnë të gjitha kursimet e tyre […]

Dhuna në familje pas mureve që heshtin

Dhuna  është një fenomen që ka ekzistuar prej kohësh në familjet shqiptare dhe vazhdon edhe sot.Shqiptarët zakonisht janë të prirur ta shohin dhunën si një cështje familjare duke e quajtur këte te fundit si dicka normale në jetën bashkeshortore ,për pasojë viktimat e dhunës vuajnë në heshtje pasi e kanë […]