Teknologji

Facebook hyn në botë e futbollit do të transmetojë ‘live’ Premier League

Gjiganti i rrjeteve sociale, Facebook, ka arritur një marrëveshje 200 milionë paundësh britanikë për të transmetuar ‘live’ ndeshjet e Premier League. Duke nisur që prej sezonit 2019-2020, Facebook do të transmetojë ndeshjet e kampionatit anglez në Tailandë, Vietnam, Camboxhia dhe Laos – shtete ku interesi për futbollin britanik është i […]

Studimi i ri: Tumori mund të fiket njësoj si një kompjuter

Tumori mund ”të fiket” ose ”ndizet” njësoj si një kompjuter, kjo falë bllokuesve të rinj molekularë që, duke vepruar mbi shumë shënjestra njëkohësisht, modifikojnë ”kartën e identitetit” të shkruar mbi ADN-në e qelizave tumoriale, duke i bërë të kthehen në normale ose duke i shtyrë drejt vetëvrasjes, sipas testeve të […]

KIA prezanton superveturën elektrike

Prodhuesi koreanojugor i automobilave do të prezantojë në panairin e inovacioneve në Las Vegas, prej 9-12 janar, konceptin e tij të parë elektrik të së ardhmes. Koncepti i Kia është i bazuar në crossoverin Niro, dhe sipas njoftimeve të prodhuesit paraqet kombinimin e “dizajnit të fuqishëm” dhe njësive shumë efikase […]

Karikimi i iPhone pa kabëll

Apple ka paraqitur një aplikacion patentë për atë që duket se është një sistem i cili një ditë do të mund ta mbush celularin tuaj nga skaji i dhomës. Patenta e re përshkruan një sistem i cili do t’i furnizojë me rrymë shumë pajisje, duke përdorur lidhje me dhe pa […]

SHAZAM tashmë në pronësi të Apple

Gjiganti amerikan i teknologjisë Apple ka blerë Shazam, aplikacionin që identifikon këngët dhe muzikën. Të dyja kompanitë thonë se kanë “plane të mrekullueshme për të nxjerrë në treg”. Asnjëra nga kompanitë nuk ka konfirmuar vlerën e marrëveshjes, megjithëse mendohet se Shazam të jetë shitur për rreth 400 milionë dollarë. Kompanitë […]

Instagram vjen me një përditësim fantastik

Instagram ka sjellë një perditësim fantastik. Rrjeti social tani mundëson realizimin e “Video Live” sëbashku me një person tjetër. Gjatë kohes që perdoruesi është live pranë tij del një ikonë me dy fytyra. Nese klikohet mbi këtë fytyrë listohen personat që janë duke e ndjekur. Mund të zgjidhet “shto” një […]

Whatsapp vjen me risi

Whatsapp është një prej aplikacioneve më të perdorura për dërgimin e mesazheve me afro 1 miliard përdorues, Shumë shpejtë ai do të sjellë një opsion të ri  i cili do të tregojë vendodhjen e personit me të cilin jeni duke shkruar.Ju do të keni mundesinë t’u tregoni kontakteve tuaja në […]