Shëndet & Mirëqënie

Kujdes! Këto fruta ju shëndoshin

Frutat i bëjnë shumë mirë organizmit dhe shëndetit. Kjo vështirë të mohohet apo kundërshtohet. Frutat përmbajnë shumë minerale, vitamina, antioksidantë dhe fibër. Kjo pasuri vlerash është arsyeja përse shkencëtarët insistojnë se rritja e konsumit të frutave dhe perimeve mund të përgjysmojë rrezikun e vdekjes së parakohshme nga sëmundjet kronike. Ndaj […]

Dieta 7-ditëshe me tranguj

Provoni këtë regjim dietal përmes ngrënies së kastravecit nëse vetëm jeni në kërkim të një mënyre për të humbur peshë shpejt. Gjithashtu, ju mund t’i shtoni ata në shumicën e vakteve ushqimore dhe t’i konsumoni aq sa dëshironi, kurdo që të ndjeheni të uritur, transmeton lajmi.net. Kastraveci ndihmon në pastrimin […]

FABRIKA ZVICERANE E PRODHIMIT TË KREMRAVE HAP DEGËN E SAJ NË SHQIPËRI DHE KOSOVË

  Kompania e njohur e kremrave VINODERM e prodhuar në Zvicër dhe e shitur në shumë vende të botës, tani më ka përfaqësinë e saj në Shqipëri dhe Kosovë. Fal një bashkëpunimi të ngushtë, fabrika SKIN CONCEPT AG SWITZERLAND  i ka besuar produktet e saj Shqipërisë dhe Kosovës. Vinoderm është […]

Dietë e lehtë me molla dhe dardha

Me mollët dhe dardhat asnjëherë nuk mund të gaboni, sepse janë ushqyese, të shijshme, përplot vitamina dhe përmbajnë pak kalori. Dardhat dhe mollët janë ideale për dietë, për shumë arsye. Molla përmban fibra dietetike, të cilat japin ndjenjën e ngopjes, pengojnë oscilimin e nivelit të sheqerit dhe shumë ngadalë shndërrohen […]

Situata e rëndë tek Onkologjiku, Pampuri: Kryeministri mashtroi për kimiopreparatin

  Deputetja e Partisë Demokratik Orjola Pampuri ka reaguar pak minuta më parë me anë të një deklarate për mediat nga ambjentet e Spitalit Onkologjik. Në fjalën e saj Pampuri është shprehur në lidhje me mungesën e kimiopreparatit të herceptinës. “Kryeministri mashtroi për herceptinën, pasi sot ajo mungon. Pacientët do […]

Zbulohet uji që shëron migrenën, epilepsinë, astmën dhe sinozitin

Lëngu i kokosit, quajtur ndryshe si ‘Lëngu i Jetës’, ka vlera tepër ushqyese dhe ofron një gamë të gjerë të përfitimeve shëndetësore. Shumë studime kanë treguar se ai vepron si antioksidant i fuqishëm, anti-inflamator, antibakterial, dhe si agjent antiviral, duke ndihmuar në trajtimin e kushteve shëndetësore të ndryshme. Lëngu i […]

Konsumoni karota nëse dëshironi që ta mbani larg këtë sëmundje

Karotat janë burim shumë i mirë i antioksiduesve potentë të njohur si karotenoid. Dietat që kanë shumë karotenoid janë lidhur me zvogëlimin e rrezikut të kancerit të gjirit post-menstrual e gjithashtu edhe kancerit të fshikëzës se urinës, zverkut, prostatës, zorrës, laringut dhe ezofagut, përcjell “Zëri”. Në anën tjetër, dietat me […]

Si të largoni pluhrin nga ambjentet e shtëpisë, uthulla e mollës dhe veprimi i saj

Ekziston një truk i shkëlqyeshëm se si të arrini që pluhuri të mos grumbullohet aq shpejt – lyeni sipërfaqen me këtë përbërje dhe rezultati do t’ju ngazëllejë. Pastrimi i pluhurit për shumicën e njerëzve është ankth i vërtetë pikërisht për atë që shumë shpejt sërish shtresohet, dhe duket sikur nuk […]

Studimi i ri: Tumori mund të fiket njësoj si një kompjuter

Tumori mund ”të fiket” ose ”ndizet” njësoj si një kompjuter, kjo falë bllokuesve të rinj molekularë që, duke vepruar mbi shumë shënjestra njëkohësisht, modifikojnë ”kartën e identitetit” të shkruar mbi ADN-në e qelizave tumoriale, duke i bërë të kthehen në normale ose duke i shtyrë drejt vetëvrasjes, sipas testeve të […]

Cigaret elektronike e vështirësojnë lënien e duhanit

Cigaret elektronike vazhdojnë të paraqiten në titujt kryesorë për arsyet e gabuara. Pavarësisht dëshmive për efektet e tyre negative, mbrojtësit e “avulluesve” pretendojnë se e-cigaret ofrojë vlera si pajisje për ta lënë duhanin. Ato ju ndihmojnë ta lini duhanin, thonë ata. Por një studim të ri nga hulumtuesit në Universitetin […]