Lajme

Kategori i pergjithshme per lajmet….

Futbollistët e kombëtares shprehin mbështetjen ndaj Ismail Morinës

Një numër futbollistësh të kombëtares kanë reaguar ndaj vendimit të gjykatës kroate për ekstradimin e Ismail Morinës në Serbi. Nëpërmjet postimeve në rrjetet sociale, ata kanë   shprehur mbështetjen e tyre për tifozin kuqezi. Mëposhtë janë disa nga postimet e tyre: Etrit Berisha: “E kem per detyre qe mos t’lejme te vuash prap. #shqiperietnike “ Lorik […]

Ministria Drejtësisë së Shqipërisë shkresë zyrtare Mistrisë së Drejtësisë së Kroacisë për “Ballist” Morinën

Ministri i Drejtësisë i Republikës së Shqipërisë, me shkresën nr. 4782, datë 28/07/2017 drejtuar Ministrisë së Drejtësisë së Republikës së Kroacisë, i ka kërkuar zyrtarisht homologut të tij kroat mos miratimin e kërkesës për ekstradim, duke vlerësuar se kërkesa për ekstradim bie ndesh me Konventën e Këshillit të Europës “Për […]

Çfarë parashikon Kodi Penal për zjarrvënien?

Kohët e fundit janë shtuar së tepërmi vatrat e zjarrit në pothuajse të gjithë territorin e vendit, ku pjesa më e madhe është e qëllimshme për kullota.Emergjencat Civile deklarojnë se 90% e zjarreve janë të shkaktuara nga dora e njeriut dhe jo për shkaqe natyrore. Shumica e qytetarëve nuk janë të ndërgjegjshëm për pasojat […]

Asgjesohen me anë të djegies 227 bimë narkotike Cannabis Sativa në Krujë

Në komunikatën e lëshuar për shtyp, policia e shtetit bën të ditur se nëpërmjet një operacioni të përbashkët  me Interforcën Italiane, efektivet e Komisariatit të Policisë Krujë nëpërmjet monitorimit dhe kontrollit të territorit nga ajri dhe toka në fshatin Shkretë, Njësia Administrative Cudhi kanë konstatuar 227 bimë narkotike të dyshuara të llojit […]

Shqipëria, midis dhjetë vendeve me më shumë kërkesa per azil. Ja sa është numri i Shqiptarëve azilkërkues të kthyer nga BE

Shqipëria, e cila shpeshherë cilësohet  si një vend i vogël, por që ka probleme shumë  të mëdha. Probleme të tilla si ekonomike ,  probleme  politike, sociale po i shtyjnë Shqiptarët  që të gjejnë mundësi në vende  të tjera për një jetes  sa më të mirë. Vitet e fundit është parë […]

Deputeti grek Stefanos Gkikas: ”Shqipëria bën çdo gjë që të mos jetë pjesë e BE”

Autoritetet shqiptare po shkelin të gjitha konceptet ligjore”, tha deputeti grek i partisë “Demokracia e Re”, Stefanos Gikas, pas prishjes së disa ndërtesave në Dhërmi, të cilat ai i quajti “prona të popullsisë greke”. “Kam frikë se qeveria shqiptare duke shkatërruar pronat që i përkasin minoritetit grek pa pritur edhe […]

Investimet në institucionet shtetërore fasada të dështuara,njihuni me realitetin

Investime që kryhen në Tiranë, përbëjnë një “boom” në mediat audiovizive. Por sa të vërteta janë këto që shfaqen në ekrane? Çfarë propaganda përdoret? Sa të vërteta janë për audiencën? Për tju përgjigjur këtyre pyetjeve,  do ti referohemi investimeve që janë kryer kohët e fundit.  Bëhëet fjalë për hapsirën ndërmjet […]

Investimi i dështuar i Lefter Kokës dhe rreziku që u kanoset banorëve të zonës së “Kodrës së Currilave”

Një realitet vertet i hidhur shihet cdo ditë nga sytë e banorve që jetojnë prej vitesh në “Zonën e Currilave“ Durrës. Investimi aq i përfolur nga Ministri i Mjedisit z. Lefter Koka nuk ka rezultuar i suksesshëm, pasi në këtë zonë ekzistojnë ende problemet që kanë ekzistuar prej vitesh me […]

Skënderbeu me statujë tjetër në Hungari

Këshilli Bashkiak i Budapestit miratoi lejen për vendosjen e statujës së heroit kombëtar shqiptar, Gjergj Kastriotit në parkun qendror të qytetit, përballë statujës së Janos Huniadit. Skënderbeu, bashkë me heroin kombëtar hungarez, njihen për miqësinë e tyre në kohën e luftës ndaj Perandorisë Osmane. Ishte pikërisht Skënderbeu që e ndihmoi […]