Kulturë

A ishte “Meshari” i dom Gjon Buzukut letërsi?

Fillimisht, duhet ta ndajmë çështjen duke shtruar dy pyetje, si zbërthim të pyetjes – titull të këtij shkrimi: Çfarë ishte “Meshari” i dom Gjon Buzukut dhe Çfarë konsiderohej “letërsi” në kohën e dom Buzukut. Fillimisht merremi me “Mesharin”. Ai libër sot gjendet në bibliotekën e Vatikanit dhe është shumë e […]

“Çmimi Kadare”, kritika e Natasha Lakos: Nuk ka promovim, duhej të ishte festë e Letërsisë

Në katër vite jetë, çmimi letrar ‘Kadare’ ka provokuar debate mbi letërsinë e mirë, por dhe mënyrën e organizimit të institucioneve që kanë të bëjnë me vlerësimin. Poetja Natasha Lako kërkon më shumë promocion për çmimet letrare, duke thënë se mungon ajo festa e letërsisë. “Duhet të ketë më tepër […]

Refleksion/ Midis dy boteve

Nga Artan Kafexhiu Kam nje fare bindje, se brezat 40-50te vjecare jane me “versatile”-t te notojne midis librit ne leter dhe librit dixhital, botes te literacy-se te shtypur dhe asaj dixhitale. Arsyeja eshte e thjeshte. Ne patem fatin te jemi bashkekohore te kalimit nga letra, ne monitorin dixhital. Mendoj se […]

Blerina Matraku: Muzika ka lindur me mua

Nga Ardit Mici: Në fokus të intervistës sonë është këngëtarja Blerina Matraku. Ajo na njeh më tepër me aktivitetin e saj. Blerina, një pyetje që në pamje të parë duket klishe, por është një nga pyetjet që ‘ndjek’ çdo artist, qofshin këta shqiptarë apo botërorë, dhe kjo pyetje është:   […]

Kazma kundër historisë të kthehet kundër vetes

Nga Aurel Plasari/ Mjafton që, si një heqje nervi, t’ia shkulësh një shoqërie kujtesën historike që ta kthesh atë në barbare. “Mjerë ai popull që e ka humbur kujtesën historike!”, psherëtihet atëherë. Mirëpo, “atëherë” domethënë vonë. Asgjësimin e kësaj ekzistence të dytë të qenies shqiptare synon kazma që është ngritur […]

Reagon aktorja Marjana Kondi: Ministrja (pa)kulturë që të heq nga puna natën e të “qan” hallin ditën

Aktorja e mirënjohur Marjana Kondi ka reaguar pak minuta më parë në Facebook përsa i përketë një lajmi të bërë publik në mediat online. Bëhet fjalë për ‘injorimin’ e aktores për ministren Mirela Kumbaro. Kondi shpjegon në Facebook arsyen se përse nuk deshte të përballej me Kumbaron. Postimi i plotë: […]

TË FAMSHMIT

Poezi nga Albi Lushi Plot njerëz të famshëm ka nxjerrë kjo botë Diku të merituar,diku paksa me hatër U dehën me famën teksa kthenin një gotë Një gotë sa për katër. U plakën të famshmit e mend nuk vunë Nga pija e rëndë në rrugën e gjatë U kapën me […]

DITA E EUROPËS, TEPELENA SHFAQ ZEMRËN BLU

DITA E EUROPËS: TEPELENA SHFAQ ZEMRËN BLU,DOKUMENTARI PËR MBROJTJEN MJEDISORE (VJOSA) Mbrëmjen e djeshme u shfaq para qytetarëve Tepelenas, dokumentari për mbrojtjen mjedisore, Vjosa ” Zemra Blu” nën kujdesin e veçantë të gjigandit të prodhimit amerikan për veshjet outdoor, Patagonia. Ky film-dokumentarë, vjen si rezultat i çështjeve mjaft të diskutuara […]