Kosova

FABRIKA ZVICERANE E PRODHIMIT TË KREMRAVE HAP DEGËN E SAJ NË SHQIPËRI DHE KOSOVË

  Kompania e njohur e kremrave VINODERM e prodhuar në Zvicër dhe e shitur në shumë vende të botës, tani më ka përfaqësinë e saj në Shqipëri dhe Kosovë. Fal një bashkëpunimi të ngushtë, fabrika SKIN CONCEPT AG SWITZERLAND  i ka besuar produktet e saj Shqipërisë dhe Kosovës. Vinoderm është […]

Këshilltari i Ministrisë së Mjedisit Kosovë ka një mesazh për Valbonën: Duhet ta mbroni, mos e shkatërroni me hidrocentrale

  Këshilltari i Ministrit të Mjedisit në Kosovë, Leutrim Sahiti, ka vizituar këtë fundjavë parkun nacional të Valbonës. Duke kaluar disa orë të këndshme në bukuritë që natyra i ka falur kësaj zone. Por sic duket ashtu si për turistët dhe për të ka rënë në sy ndërhyrja me beton […]

Jep dorëheqjen Ministri i Drejtësisë

  Sic është lajmëruar paraprakisht, Ministri i Drejtësisë i Republikës së Kosovës, Abelard Tahiri, i ka paralajmëruar dorëheqjen e tij kryeministrit, Ramush Haradinaj. Mediat kosovare raportojnë se Tahiri këtë vendim i ka dorëzuar sot kryeministrit, ndërsa po të njëjtat burime bëjnë me dije që dorëheqja e tij lidhet me pakënaqësitë […]

“Kosova i plotëson kriteret për liberalizimin e vizave”

Dimitris Avramopoulos, Komisioneri Evropian për Migracionin, Çështjet e Brendshme dhe Shtetësinë, ka thënë se Kosova ka arritur progres dhe kriteret për liberalizim vizash janë plotësuar.“Një kapitull i rëndësishëm në historinë tonë të përbashkët: Kosova i plotëson kriteret për liberalizim të vizave”, ka thënë Avramopoulos. “Pas shumë vitesh e muajsh të […]

E rëndë/ Përgjaken rrugët, autobusi përplaset me veturën, humbasin jetën 2 të rritur dhe 3 fëmijë

E diela është kthyer në një tragjedi rrugore për 5 persona që udhëtonin në rrugën Suharekë – Duhel në Kosovë. Një aktident është shënuar në këtë aks rrugor rreth orës 13: 21 ku për pasoj një autobus me pasagjerë është përplasur me një automjet tip BMË. Sipas dëshmitarëve dhe reagimit […]

Thaçi pret Haradinajn: Tonet kërcënuese nga Serbia nuk do të kenë asnjë efekt në Kosovë

Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, ka pritur sot në takim kryeministrin Ramush Haradinajn. Në këtë takim është biseduar për shumë çështje politike dhe zhvillimet e fundit në veri të vendit.  Presidenti dhe kryeministri, po ashtu, kanë folur edhe për përshpejtimin e procesit për liberalizmin e vizave. Ishte konstatim […]

Nuk ndalet Kolegji ISPE, vazhdon bashkëpunimet me universitetet ndërkombëtare

Derisa një pjesë e madhe të rinjve kosovar synojnë vendet e Bashkimit Evropian për të realizuar vizita studimore dhe akademike, studentë të përzgjedhur nga Universiteti Heidelberg për çdo vit vizitojnë Kosovën, për të shkëmbyer përvoja me kolegët e tyre kosovar. Punëtoria e përbashkët kërkimore-shkencore mes Kolegjit ISPE dhe Universitetit të […]