Investigim

Investigim

37 mijë maturantëve i’u cënua merita, Qëndresa Qytetare pasqyron monitorimin (VIDEO)

Qëndresa Qytetare për procesin e Maturës Shtetërore 2018 Në mbarim të procesit të vlerësimit të provimeve të maturës, Qëndresa Qytetare si organizatë që monitoron sistemin arsimor shqiptar kërkon të ngrejë disa problematika në lidhje me Maturën Shtetërore 2018. Ne jemi dëshmitarë se si maturantët na dërguan tezat me nisjen e […]

Skandali në QSUT, gazetari dhunohet nga rojet pasi pasqyronte mungesën e barnave

Ministrja e Shëndetësisë ka rënë me këmbët veta në realitetin e dështuar që i serviret qytetarëve, ndryshe nga ajo që deklaron për shërbimin shëndetësor. Gazetari Elio Laze ka publikuar sot në emisionin e tij investigativ një situatë tepër shqetësuese në spitalin infektiv në QSUT, përsa i përketë mungesës së barnave. […]

Skandalet në Bashkinë Roskovec nuk kanë të sosur, kryetarja tjetërson pronat rehat fare

Dosja Investigative në “Channel One” e gazetarit Elio Laze vijon edhe këtë puntatë me publikimin e skandaleve të kryebashkiakes së Roskovecit Majlinda Bufi. Pasi u bënë publike dokumente dhe dëshmi se si Majlinda Bufi i dha krushkut të saj 11.200 metër tokë në mënyrë të jashtëligjshme ekipi i xhirimit udhëtoi […]

SKANDAL/ Shihni se si kryetarja e Bashkisë Roskovec i jep rehat fare 11.200 metra tokë krushkut të saj

“Dosja Investigative” në Channel One ka publikuar ditën e sotme një tjetër skandal nga funksionarët e institucioneve në vendin tonë. Gazetari Elio Laze solli një material skandaloz nga Bashkia e Roskovecit. Qytetari Nikollaq Deliu denoncon pranë televizionit Channel One kryebashkiaken e Roskovecit Majlinda Bufi. Sipas tij, kryetarja e bashkisë i […]

Gjykata e Fierit rehat fare, shihni se si gjyqtarja jep vendim dy herë për të njëjtën çështje dhe të njëjtët palë

Një seancë gjyqësore e ndodhur në Fier ka tërhequr vëmendjen e personave të cilët monitorojnë vendimet e këtij institucioni dhe jo vetëm. Bëhet fjalë për një cështje ku një palë e paditur ka kërkuar dy herë rradhazi ndërrimin e gjyqtarit të një procesi, por kjo kërkesë ka rënë dy herë […]

U emërua drejtor i Hipotekës në Gramsh pa plotesuar kriteret ligjore, ministria rehat fare: Janë sekrete!

Kryeministri Edi Rama pak kohë më parë u kërkoi të gjithë drejtorëve të Hipotekave dorëheqjen. “Firmosni dorëheqjen sot, që të paktën të ikni me dinjitet fundor nga kjo punë!” Shumë prej drejtorëve dhanë dorëheqjen, disa u pushuan, e disa të tjerë u dëmshpërblyen për heqje të padrejtë nga puna. Por […]

Tallje me fondet publike, Bashkia Shkodër tender për mirëmbajtjen e web-it 2.5 milion lekë

  Jemi mësuar me disa veprime absurde nga ana e institucioneve shtetërore, por ndonjëherë bëhen dhe qesharak. Rasti konkret është ai i Bashkisë Shkodër. Redaksia e ‘rehatfare.al’ në një monitorim në lidhje me prokurimet publike ka konstatuar një tender qesharak në lidhje me këtë institucion, ku kërkon një mirëmbajtës të […]

5300 studentë në 27 godina, Qëndresa Qytetare: Ja kushtet me të cilat përballen studentët, 70% e tyre nuk vizitohen nga mjekët

  Qëndresa Qytetare ka bërë publike rezultatin e një pyetësori drejtuar studentëve në lidhje me kushtet higjeno-sanitare me të cilat ata përballen në ambjentet e konvikteve. Rezultati i një ankete të tillë rezulton në shifra alarmante duke filluar që nga kontrollet e raporteve mjeko-ligjore, gjë për të cilën stundentët nuk […]

REAGON GAZETARI LAZE: SHPËRDORIMI I FONDEVE, USHQIM TAXI PËR QENTË E MINISTRISË SË BRENDSHE, NGA FRUTAT TEK DJATHI SPECIAL

Gazetari Elio Laze ka reaguar në lidhje me një tender të shpallur nga Ministria e Brendshme. Me anë të një postimi në ‘Facebook’, gazetari Laze shkruan: INVESTIGIM/ USHQIM TAXI PER QENTE, Ja si shpenzon leket e taksapaguesve me tenderat Ministria e Brendshme Nga nje minister si Saimir Tahiri qe kanabizoi […]

Qytetarët humbasin besimin tek Policia Bashkiake dhe e rendit, shihni çfarë ndodh në territorin e njësisë nr.2

Një ankesë ka mbërritur pranë redaksisë së ‘rehatfare.al’, për një rast i cili nuk është dëgjuar më parë. Qyetarët të cilët banojnë në rrugën ‘Tefta Tashko Koço’ kanë humbur besimin e tyre tek Policia Bashkiake dhe tek Policia e Rendit. Në një kohë që qytetar të shumtë dëbohen nga trotuaret […]

Mungesa e ndriçimit në zonën e “Liqenit të Thatë”, rehat fare pasqyron gjendjen gjatë mbrëmjes (video)

Është një nga zonat më të rëndësishme të kryqytetit, por që vuan pasojat e neglizhencës nga ana e institucioneve. Konkretisht zona e liqenit të thatë prej kohësh pavarësisht investimeve që janë bërë, ato nuk janë vënë asnjëherë në funksion. Pas disa ankesave të ardhurave në redaksinë tonë, ne kemi pasqyruar […]

SKANDAL/ Drejtoria e Shërbimit Spitalor Pukë, tender nga  makina llogaritëse, qirinj, prefse lapsash dhe bojëra për printer me vlerë 15 milion lekë

Drejtoria e Shërbimit Spitalor Pukë përgjatë vitit 2017 ka bërë disa tendera referuar mjeteve kancelarike dhe tonerave të printerave, tendera këto që kapin vlerën e 15 milion lekëve. Thua që ky të jetë problemi më i madh i këtij institucioni? Të kërkosh për të blerë dhjetra lloje blloqesh, lapsash, prefse, […]

Skandali i Agjencisë Kombëtare të Kërkimit Shkencor, bileta avioni për Budapest 1.6 milion lekë, por ja sa janë realisht

Një tender i hapur nga Agjencia Kombëtare e Kërkimit Shkencor dhe Inovacionit në lidhje me 3 bileta udhëtimi për në Budapest bie ndesh me realitetin. ‘Rehatfare.al’ ka bërë kërkime për blerjen e 3 biletave të tilla, me të njëjtat data vajtje dhe kthimi, ku rezulton që vlera e tyre realisht […]