Aktualitet

Hahn nga Londra nuk ndal mbështetjen për Ballkanin: Mbështesim hapjen e negociatave me Shqipërinë dhe Maqedoninë

Në Samitin për Ballkanin Perëndimor në Londër, ku janë pjesëmarrës një pjesë e madhe drejtuesish të vendeve të Bashkimit Europian po zhvillohen punimet mbi ecurinë e këtyre vendeve. Në fjalimin e komisionerit të Zgjerimit Johannes Hahn është vendosur si pikë kyçe e trajtimit bashkëpunimi mes vendeve të Ballkanit Perëndimor. Duhen […]

I dënuar në Itali për vjedhje dhe i lidhur me krimin, kush është gjyqtari i Gjykatës së Lartë që del para Vetting-ut

Paraditen e sotme përpara ILDK-së është marrë për shqyrtim rasti i Gjyqtarit Admir Thanza, përfaqësues në Gjyakatën e Lartë. Sipas tre kollonave kryesorë të kontrollit, pastërtisë së figurës. Pasurisë dhe aftësisë profesionale, Thanza rrezikon të futet në rrjetën e Vetting-ut. Gjyqtari sipas raportimi ka rezultuar i dënuar për vjedhje në […]

“Fundosja”

Befas ka dy mendime mbi atë nëse duhet shpëtuar njerëzit që janë në rrezik për jetën apo t’i lëmë të vdesin. Ky është hapi i parë drejt barbarisë. Nga Wolfgang Luef/ E marrë me mend se jetoj në një shtëpi me shumë banesa dhe me një kopsht të përbashkët. Te […]

Emisioni i Top Channel në faqen e Ramës, transformimi i “Sheshit Skërndërbej” dhe betejat për të

Ditën e djeshme në faqen e Kryeministrit Edi Rama është parë të shfaqet në mbrëmje emisioni i Top Channel “Exclusive”. Emisioni në përmbajtjen e tij kishte një zhvillim kronologjik të gjithë betejave të ndodhura për sheshin Skëndërbej që nga fillimi i ndërtimit të tij deri tek finalizimi në vitin 2017. […]

Haxhinasto përfshihet në skandal, fshehu vilën

Ish-ministri i Transportit në Qeverinë “Rama 1” dhe ish-ministri i Ekonomisë dhe zv/kryeministër në Qeverinë “Berisha 2”, Edmond Haxhinasto, mban mbi supe një sërë skandalesh. Risjellim në vëmendje, përfshirjen e tij në skandalin me tenderin e koncensionit të Rrugës së Kombit apo dhe me tenderin për qindra ton naftë bruto. […]

Braçe, ironizon vilat e Lalzit: Ra aty ku duhej

Tirana dhe Durrësi janë prekur sot nga një tërmet i lartë 6 ballë i shkallës rihter. Nuk kanë munguar dhe ironitë në rrjetet sociale duke marrë për figuracion tërmetin në ironitë e shkaktuara. Ironia e deputetit socialist Erion Braçe, njëkohësisht dhe Kryetari i Komisionit të Ekonomisë ka shkruar një status […]

E FUNDIT/ Del ekspertiza ja si u vra shoferi i Xhafës

Në lidhje me rastin e gardistit 31-vjeçar Shkëlzen Qordja, me detyrë shofer i ministrit të brendshëm Fatmir Xhafaj, rkspertiza paraprake ka konfirmuar vetëvrasjen e tij. Mjekët ligjorë kanë konstatuar se vdekja ka ardhur nga një plumb në anën e djathtë të kokës. Ekspertët kriminalistikë kanë konstatuar gjithashtu faktorë plotësues të […]

Qytetarja kritikon Ramën: Pse nuk flet për sportelet e sigurimeve shoqërore

Paraditen e sotme në ambientet e Kryeministrisë është zhvilluar një takim me qytetarë dhe koordinatorë të bashkëqeverisjes bashkë me Kryeministrin e Shqipërisë Edi Rama. Gjatë zhvillimit të takimit Rama është kritikuar nga një qytetare e cila ka vënë në dukje shërbimin në sportelet e sigurimeve shoqërore. “Nuk i ke përmendur […]