Aktualitet

Kontraversiteti i Vettingu-t, konfirmon në detyrë Prokurorin që pushoi çështjen e gjyqtarit hajdut

Në procesin e Vetting ka kaluar prokurori Kosta Beluri, pjesë e Prokurorisë së Përgjithshme. Sipas KPK Kosta Beluri është konfirmuar në detyrë. Në rastin e Belurit Vetting-u paraqet një kontraversitet për arsye se Prokurori i konfirmuar në detyrë ka qenë pikërisht ai që ka pushuar çështjen e gjyqtarit të akuzuar […]

Raporti i GRECO vlerëson Shqipërinë në kufizimin e rolit të Presidentit për gjyqësorin

GRECO, Grupi i Shteteve kundër Korrupsionit i Këshillit të Evropës, ka publikuar sot raportin të botuar për Shqipërinë. Sipas GRECO Shqipëria ka bërë përparim në zbatim të rekomandimeve të saj në lidhje me parlamentarët, gjyqtarët dhe prokurorët. Shqipëria ka përmbushur deri në momentet që flasim 10 rekomandime nga raporti i […]

SKANDALI/ Lidhjet e Gjyqtarit Thanza të dënuar për vjedhje me ish Kryeminitrin Berisha dhe ish Presidentin Nishani

Një nga skandalet e ditëve të fundit që ka për protagonist një nga gjyqtarët e Gjykatës së Lartë, Admir Thanza, ka shtuar dyshimet në media të lidhjeve të tij me eksponentë të lartë të politikës shqiptare. Sipas disa mediave paraditen e sotme është zbuluar se një nga mbështetësi më të […]

Vasili: Në Shqipëri ka dy prokurori

Paraditen e sotme Kreu I grupit parlamentar Petrit Vasili ka dalë në një deklaratë per shtyp duke deklaruar se në shqipëri ka dy prokurori, prokuroria e kryeministrit dhe prokuroria e shtetit shqiptar. Vasili shprehet se Kryeministri nuk e bën të ditur burimin. Deklarata e tij vjen pas prononcimit të Kryeministrit […]

Mungesa e sigurimit teknik, kabëlli rrezikon jetën e kalimtarëve dhe ndërpret energjinë në zonën e Unazës së Re

Paraditen e sotme sipas reporterve në terren të FMN mbi rastet e mungesës së shërbimeve publike dhe sigurisë së qytetarëve, raportohet se në zonën e kryeqytetit tek Fabrika e Birrës Tirana se një firmë ndërtimi punon jashtë rregullave mbi sigurinë teknike. Nga pamjet shihet se nuk janë marrë masta e […]

Përmirësimi i shërbimit dhe kthimi i mjekëve në spitalin ‘Nënë Tereza’, Rama: Shyqyr që e bëri RAI3 se ta kishte bërë ERTV…

Televizioni Italian RAI3 i ka kushtuar një minutazh nga koha e programeve të tij shërbimit mjekësor në Shqipëri. Duke i’u referuar rastit të doktor Altin Veshti, një ish emigrant i cili u rrit dhe studio në itali për t’u kthyer më pas në vendin e lindjes, në kronik tregohet pasqyrohet […]

Jo vetëm artist, shihni çfarë pune tjetër në dobi të komunitetit bën Ndriçim Xhepa

Ndriçim Xhepën jemi mësuar ta shohim gjithnjë nëpër skena të ndryshme, I ftuar nëpër panele dhe nëpër perforimime të shumta në kinematografinë shqiptare. Por sic duket aktiviteti I tij nuk është I mbyllur vetëm brenda këtij qarku. Me anë të disa fotove të shpërndara në Facebook, Drejtori i Bashkëpronësisë në […]

Vlahutin thirrje të fortë: Drejtësia në katastrofë, të miturit lidhen me krimin. Duhet t’i edukoni

Paraditen e sotme Ambasadorja e BE-së, Romana Vlahutin ka bërë një thirrje të fortë për institucionet shqiptare lidhur me fëmijët e mitur që përfshihen në ngjarje kriminale. Në një konferencë të organizuar nga Ministria e Drejtësisë “Drejtësia për të miturit”, Vlahutin ka thënë se drejtësia do të vazhdojë të dështojë […]