Autor: Rehat Fare

“Për një Shqipëri pa kanabis”, Spiropali: Arritje e rëndësishme në rrugën tonë europiane

Ministrja e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin, Elisa Spiropali e cila ishte e pranishme në prezantimin e raportit mbi rezultatin në luftën kundër lëndëve narkotike nga Policia e Shtetit dhe Guardia di Finanza, theksoi se këto arritje janë mjaft të rëndësishme për rrugëtimin Europian të Shqipërisë. “Partnerët italianë të GDF […]

Nisma e Z. Erion Braçe duhet inkurajuar, mbështetur dhe përgëzuar, e aq më pak kritikuar dhe politizuar…

Nga Fejzo Subashi Ka ardhur koha, që pavarësisht bindjeve apo rrjeshtimit në luftën politike, çdo nismë apo vendim të Ministrave e të Qeverisë, ti shikojmë thjeshtë, politikisht, apo bardh e zi. Duhet përshëndetur Z. Berisha për informacionin në kohë rekord, që jep në rrjetet sociale. Por, qëllimi i lançimit masiv […]

Kujdes! Këto fruta ju shëndoshin

Frutat i bëjnë shumë mirë organizmit dhe shëndetit. Kjo vështirë të mohohet apo kundërshtohet. Frutat përmbajnë shumë minerale, vitamina, antioksidantë dhe fibër. Kjo pasuri vlerash është arsyeja përse shkencëtarët insistojnë se rritja e konsumit të frutave dhe perimeve mund të përgjysmojë rrezikun e vdekjes së parakohshme nga sëmundjet kronike. Ndaj […]

Dieta 7-ditëshe me tranguj

Provoni këtë regjim dietal përmes ngrënies së kastravecit nëse vetëm jeni në kërkim të një mënyre për të humbur peshë shpejt. Gjithashtu, ju mund t’i shtoni ata në shumicën e vakteve ushqimore dhe t’i konsumoni aq sa dëshironi, kurdo që të ndjeheni të uritur, transmeton lajmi.net. Kastraveci ndihmon në pastrimin […]

Të moshuarit!

Nga Brahim Tusha Duhet të kujtojmë se ata na kanë linduar edhe rritur! Kujdesi i duhur i njerëzve të moshuar ka qenë një çështje intriguese për vite me rradhë. Sipas mendimit tim, kjo është një përgjegjësi familjare, në vendin e parë që të kujdeset për pleqtë e tyre kur të […]

Gjithologët mediatik vranë familjen e të miturës nga Kavaja, tani kritikojnë Elisën që i dha kurajo e forcë…

E shitët siç donit mediatikisht, tani merreni me Elisa Spiropalin Ajo nuk detyroi askënd, askush nuk mori njeri me zorë, e sigurisht gjithkush mund të bëj ç’të dojë, mbi të gjitha për të qartësuar dhe opinionin publik. Është për tu përshëndetur e për t’i dhënë kurajo forca e dy prindërve […]

Paragjykimi i introvertëve

Nga Merjeme Tota  Në ditët e sotme të kesh natyrë ekstroverte shikohet si një avantazh në mënyrën se si duhet të jemi duke harruar që të jesh introvert është po aq mirë në mos më shumë. A përballen personat me tendenca introvertike me paragjykim duke marrë parasysh që institucionet e […]

Trajnimi i fuqizimit të shërbimeve sociale në Universitetin e Elbasanit

Në Universitetin e Elbasanit ‘Aleksandër Xhuvani’ është organizuar trajnimi në kuadër të projektit T@SK “Drejt rritjes së kapaciteteve, përgjegjësisë dhe cilësisë së përbashkët në punën sociale”. Projekt tejet i rëndësishëm ky me financim të Bashkimit Europian, me përfaqësi të doktorantëve të rëndësishëm si znj.Eda Çela. Aktivitet ky i cili është […]